GPO PASSION™ ED 8x32 Binoculars
Experience the ultimate in birdwatching and outdoor observation with the GPO PASSION™ ED 8x32 binoculars, designed with the needs of outdoor enthusiasts in mind. These binoculars feature a compact and lightweight design that is perfect for hiking, birdwatching, and other outdoor activities in Australia and New Zealand. The magnesium body and hinge provide a durable and ergonomic design, while the waterproof and fogproof construction ensures reliable performance in any weather conditions.
With high-quality ED lenses, multi-coatings, and matched optics, these binoculars offer a wide field of view, high edge-to-edge sharpness, and transmission values, without compromising the quality of the image. Plus, the 2m close focus and 16mm long eye relief provide comfortable observation for extended periods.
At an unbeatable price-performance ratio, the GPO PASSION™ ED 8x32 binoculars are unmatched in their class, providing a unique combination of optical performance and ruggedness. So why settle for less when you can experience the ultimate in outdoor observation with these binoculars?
Accessories IncludedInstruction manual, cleaning cloth, hard case, neoprene neck strap, hard case strap, objective covers, ocular covers.
| Brand | GPO |
|---|---|
| Prism type | Schmidt-Pechan |
| Magnification | 8x |
| Objective diameter | 32 mm |
| Ocular diameter | 21.1 mm |
| Field of view (FOV) m at 1000m | 139 |
| Exit pupil | 4 mm |
| Housing | Magnesium |
| Interpupilary Distance (IPD) | 56-73 |
| Close Focus | 2 meters |
| Diopter adjustment (dpt.) | -2.5, +2.5 |
| Eye relief | 16 mm |
| Waterproof (Mbars / cm / Nitrogen filling) | 100 |
| Transmission Daylight | 90% |
| True Range (SLOPE) | No |
| Angle | No |
| Scan Mode | No |
| Temperature | No |
| Humity | No |
| Air pressure | No |
| Length | 118 mm |
| Width | 118 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight (excl. Battery) in gram | 520 |