GPO PASSION™ ED 8×42 Binoculars
GPO PASSION™ ED 8×42 Binoculars
When it comes to hunting and birdwatching, the GPO PASSION™ ED 8×42 Binoculars are the best of the best. With an unbeatable price-performance ratio, these high-quality observation optics are a must-have for any outdoor enthusiast.
Crafted from top-quality materials, including magnesium housing, these binoculars are both lightweight and durable. The ED lenses, multi-coatings, and matched optics provide a wide field of view and high edge-to-edge sharpness, while the 1.8m close focus and 18mm long eye relief make them comfortable to use for extended periods of time.
Ideal for birdwatching and hunting in Australia, New Zealand, and other outdoor environments, these binoculars are waterproof and fog proof, making them suitable for use in any weather condition. The ergonomic design and magnesium body and hinge ensure they are comfortable to hold and easy to use, while the wide field of view provides an immersive experience.
If you’re looking for the perfect binoculars to enhance your outdoor experience, look no further than the GPO PASSION™ ED 8×42 Binoculars. With their unbeatable price-performance ratio, wide field of view, and impressive features, you won’t find a better set of binoculars for hunting and birdwatching.
Accessories Included
Instruction manual, cleaning cloth, hard case, neoprene neck strap, hard case strap, objective covers, ocular covers.| Brand | GPO |
|---|---|
| Prism type | Schmidt-Pechan |
| Magnification | 8x |
| Objective diameter | 42 mm |
| Ocular diameter | 23.7 mm |
| Field of view (FOV) m at 1000m | 143 |
| Exit pupil | 5.25 mm |
| Housing | Magnesium |
| Interpupilary Distance (IPD) | 56-75 |
| Close Focus | 1.8 meters |
| Diopter adjustment (dpt.) | -2.5, +2.5 |
| Eye relief | 18 mm |
| Transmission Daylight | 90% |
| True Range (SLOPE) | No |
| Angle | No |
| Scan Mode | No |
| Temperature | No |
| Humity | No |
| Air pressure | No |
| Waterproof (Mbar / cm) | 100 |
| Length | 138 mm |
| Width | 127 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight (excl. Battery) in gram | 740 |