saxon 10-30x25 Traveller Binoculars
RRP $116.95
Whether you're savouring the views of lush rainforest scenery in Australia; watching a pride of African lions play in Tanzania; or soaking in the New York skyline in America, the saxon Traveller Binoculars are a perfect addition to your holiday.
Ergonomic, lightweight and durable, these compact binoculars comes in a standard and zoom range to help you maximise your viewing needs.
The saxon Traveller binoculars feature a porro prism system, center focus, fold-down eyecups and are housed in a non-slip rubber grip.
A snapshot of the saxon 10-30x25 Traveller Binoculars:
- Compact binoculars with fully multi-coated lens
- 10-30x magnification
- 25mm objective lens
- Porro prism system, center focus, non-slip rubber grip
- Easy to use, lightweight and durable.
| RRP Price | $116.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 10x - 30x |
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Eye Relief | 12.5mm - 9mm |
| Exit Pupil | 2.5mm - 0.83mm |
| Field of View | 64m / 1000m |
| Close Focus | 4m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BK-7 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 112 x 110 x 45mm |
| Weight | 310g |
Write Your Own Review

