saxon 10-30x60 Scouter Binoculars
RRP $119.95
Enjoy the versatile power of zoom binoculars with the saxon 10-30x60 Scouter Binoculars.
Great for viewing objects over both short and long distances, this pair of binoculars feature smooth easy-focusing and can easily be mounted on a tripod.
The saxon 10-30x60 Scouter Binoculars features the following:
- Magnification: 10-30x
- Diameter: 60mm
- Focus system: Center
- Prism Type: Porro
- Prism Glass: BaK-4
| RRP Price | $119.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 10x - 30x |
| Objective Lens Diameter | 60mm |
| Eye Relief | 14mm - 12mm |
| Exit Pupil | 6mm - 2mm |
| Field of View | 62m / 1000m - 34m / 1000m |
| Close Focus | 13m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 230 x 62 x 180mm |
| Weight | 1.2kg |
Write Your Own Review


