saxon 100 ED Refractor Telescope
If you're after crystal-clear views of land and sky, you'd be impressed with what the saxon 100/900 ED Refractor Telescope can do for you.
The extra-low dispersion (ED) FPL-53 glass in this telescope means images in your sight are virtually free of chromatic aberration. Combined with the scope's aperture of 100mm and focal length of 900mm, deep sky gems such as the Andromeda galaxy would appear bright and clear in your sight.
When you're not busy admiring the night sky, you can use this scope as a spotting scope during the day. Observe the wonders of nature through this scope, and try your hand at digiscoping simply by adding on a few optional accessories.
The saxon 100 ED Refractor Telescope features the following:
- 100mm aperture
- 900mm focal length (F/9.0)
- 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
Perfect for observers of all levels.
| RRP Price | $1,499.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | ED Refractor |
| Aperture | 100mm |
| Highest Practical Power | 200x |
| Focal Length | 900mm |
| Focal Ratio | F/9.0 |
| Eyepieces | No |
| Finderscope | No |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | No |
| Tripod | No |
| Optical Tube Dimensions | 92 x 10cm |
| Optical Tube Weight | 3.0kg |
| Shipping Dimensions | 97 x 21 x 21cm3 |
| Shipping Weight | 5.0kg |
![]() |
Saxon 2" Crayford focuser with 1.25" adapter This very high quality, 2'' Crayford focuser with 1.25" adapter for refractor telescopes from Saxon is beautifully machined and a joy to use. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




![saxon HEQ5 Pro Mount with Steel Tripod [Dual Saddle]](https://stacoptics.com.au/media/catalog/product/cache/6af2da79007bbde83ac425b5e09ddcd4/s/a/saxon_heq5_pro_mount_with_steel_tripod_-_sku_613008_2.jpg)
