saxon 1025AZ3 Pioneer Refractor Telescope
The saxon 102/500 AZ3 Pioneer Refractor Telescope is the perfect choice of telescope for anyone who wants the ability to study both the night sky and the world around them.
This telescope's aperture of 102mm and focal length of 500mm provides sharp, clear images without the need to constantly adjust your scope. When you're not observing wildlife or landscape from afar, the inclusive accessories will pave the way for you to immerse yourself with views of the Moon and planets. Budding astrophotographers will appreciate the scope's short focal length which aids in capturing images of deep sky objects.
The compact and portable saxon 1025AZ3 Pioneer Refractor Telescope features the following:
- 102mm aperture
- 500mm focal length
- 1.25" Plossl eyepieces
- Red-dot finderscope
- 45 degree erecting prism
- Alt-Azimuth AZ3 mount
- Aluminium tripod with accessory tray
- Photography is possible via an optional T-2 adapter ring.
Perfect for use by observers of all levels.
| RRP Price | $699.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Refractor |
| Aperture | 102mm |
| Highest Practical Power | 204x |
| Focal Length | 500mm |
| Focal Ratio | F/4.9 |
| Eyepieces | Plossl 25 and Plossl 10 |
| Finderscope | Red-dot |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 1.25" 45° Erect Image Diagonal |
| Mount Type | Alt-Azimuth |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 10 x 47cm |
| Optical Tube Weight | 2.53kg |
| Shipping Dimensions | 95 x 44 x 23cm3 |
| Shipping Weight | 10.5kg |
| saxon 10mm/25mm 1.25’’ Plossl Eyepiece(Silver) Featuring a 4-element design, this Plossl eyepiece ensures maximum light transition, minimises spherical aberration, distortion, astigmatism and off-axis colour. The edge-to-edge blackened optics provides excellent contrast across the 50° apparent field of view. |
| saxon Red-dot Finderscope with bracket It is a zero magnification pointing tool that uses a coated glass window to superimpose the image of a small red dot onto the night sky, showing where the telescope is pointed. |
| saxon 1.25’’ Erect Image Diagonal (45 degree) It can give you a comfortable viewing angle and an upright, non-mirrored image when you need your telescope is a horizontal position. |
| saxon AZ3 Mount with Tripod It is an aluminium tripod with dual axis slow-motion controls |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |






