saxon 10x25 Focus Free Binoculars
RRP $46.95
The saxon 10x25 Focus Free Binoculars allow you to follow rapidly-moving action without the need to constantly adjust your binoculars.
Perfect to use at the races, to watch sport and while you're travelling, these compact binoculars are lightweight and fit easily in your pocket when folded.
| RRP Price | $46.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 10x |
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Eye Relief | 10mm |
| Exit Pupil | 2.5mm |
| Field of View | 96m / 1000m |
| Close Focus | 5m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BK-7 |
| Lens Coating | Coated |
| Focus System | Focus Free |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 104 x 112 x 33mm |
| Weight | 480g |
Write Your Own Review

