saxon 10x42 Precision Hunting Binoculars
RRP $319.95
The saxon 10x42 Precision Hunting Binoculars features the following:
- Magnification: 10x
- Diameter: 42 mm
- Field Angle: 5.8°
- Field Of View(at 1000m): 101m
- Exit pupil: 4.2mm
- Eye Relief: 14mm
- Focus System: Center
- Prism Type: Roof
- Prism Glass: BAK-4
- Water-resistant: Yes
| RRP Price | $319.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 10x |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Eye Relief | 14mm |
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Field of View | 101m/1000m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Twist-Up |
Write Your Own Review





