saxon 10x42 Rosella Binoculars (10x42L)
RRP $199.95
The saxon 10x42 Rosella Binoculars is a lightweight pair of binoculars delivering stability and clarity for birdwatching and hunting.
You will be able to observe objects across bodies of waters in detail by turning the center dial to focus.
Multi-coated to maximise light transmission, the saxon 10x42 Rosella Binocculars is fully water and fog proof, making it the ideal pair for any outdoor activities.
| RRP Price | $199.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 10x |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Field of View | 105m / 1000m |
| Close Focus | 6m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Multi Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Twist-Up |
| Dimensions | 127 x 53 x 149mm |
| Weight | 650g |
Write Your Own Review




