saxon 10x50 Oceanfront Binoculars (10x50WP)
RRP $236.95
The saxon 10x50 Oceanfront Binoculars is a fun pair of waterproof binoculars to bring outdoors, to the beach or for use on the boat.
Featuring quality BaK-4 prisms and multi-coated optics, these binoculars also come in a yellow and black rubber-coating making it highly visible - perfect for knowing where your binoculars are at all times!
| RRP Price | $236.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 10x |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 27.4mm |
| Exit Pupil | 5mm |
| Field of View | 114m / 1000m |
| Close Focus | 7m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 198 x 65 x 191mm |
| Weight | 981g |
Write Your Own Review


