saxon 1141EQ Reflector Telescope
Invest in your passion with the saxon 114/1000 EQ Reflector Telescope.
This short-tube reflector telescope features a wide field of view, with a long focal length maximising your magnification. Views of the Moon, planets and bright nebulae is possible and easy with this portable scope.
The saxon 1141EQ Reflector Telescope features the following:
- 114mm aperture
- 1000mm focal length (F/8.8)
- 5x24 finderscope
- Super eyepieces
- German Equatorial EQ1 mount
- Aluminium tripod with accessory tray.
You can upgrade the saxon 1141EQ Reflector Telescope by adding on a motor drive. Once aligned, the motor drive will accurately track objects as they move across the sky.
| RRP Price | $389.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Newtonian Reflector |
| Aperture | 114mm |
| Highest Practical Power | 228x |
| Focal Length | 1000mm |
| Focal Ratio | F/8.8 |
| Eyepieces | Super 25, Super 10 and SR4 |
| Finderscope | 5x24 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | German Equatorial EQ-1 |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 15 cm x 46cm |
| Optical Tube Weight | 3.90kg |
| Shipping Dimensions | 80 x 37 x 24cm3 |
| Shipping Weight | 10.2kg |
| saxon 4mm/10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
| saxon 5x24 Finderscope with bracket The 24mm aperture with 5x magnification can provide a wide field of view to help you locate objects and align your telescope before you look through the telescope. It’s perfect for beginner telescopes. |
| saxon 1.25" Erecting Eyepiece 1.5x (Short Focal Point) It provides upright, correctly-oriented images for land observations. To use, simply insert this eyepiece into the focuser. |
| saxon EQ1 Mount with Tripod saxon German Equatorial EQ1 mount with aluminium tripod & accessory tray and 2.5kg counterweight. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |



