saxon 1149EQ Reflector Telescope with Motor Drive
Track objects automatically as they move across the sky with the saxon 114/900 EQ Reflector Telescope with Motor Drive.
This telescopes comes with an aperture of 114mm and a focal length of 900mm. With its ability to gather 125% more light than traditional 76mm scopes, this scope ticks all the boxes in making it a great beginner's reflector telescope. Track and view the moon, planets and bright nebulae at ease with the scope's slow motion controls, German Equatorial mount and battery-operated single axis motor drive.
The saxon 1149EQ Reflector Telescope with Motor Drive features the following:
- 114mm aperture
- 900mm focal length (F/7.9)
- 4.5" aluminised & overcoated mirror
- Motor drive to help track your sky objects
- 5x24 finderscope
- German Equatorial EQ1 mount
- Smooth rack and pinion focuser
- Super eyepieces
- 1.5x erecting lens for terrestrial use
- Aluminium tripod with accessory tray
Perfect for beginner astronomers.
| RRP Price | $389.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Newtonian Reflector |
| Aperture | 114mm |
| Highest Practical Power | 228x |
| Focal Length | 900mm |
| Focal Ratio | F/7.9 |
| Eyepieces | Super 25, Super 10 and SR4 |
| Finderscope | 5x24 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | German Equatorial EQ-1 |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 15 cm x 83cm |
| Optical Tube Weight | 3.90kg |
| Shipping Dimensions | 102 x 37 x 24cm3 |
| Shipping Weight | 11.8kg |
| saxon 4mm/10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
| saxon 1.25" Erecting Eyepiece 1.5x (Short Focal Point) It provides upright, correctly-oriented images for land observations. To use, simply insert this eyepiece into the focuser. |
| saxon 5x24 Finderscope with bracket The 24mm aperture with 5x magnification can provide a wide field of view to help you locate objects and align your telescope before you look through the telescope. It’s perfect for beginner telescopes. |
| saxon Single Axis Motor Drive EQ1 It compensates for the rotation of the earth so that you can focus on observing the stars and spend less time tracking them. |
| saxon EQ1 Mount with Tripod saxon German Equatorial EQ1 mount with aluminium tripod & accessory tray and 2.5kg counterweight. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




