saxon 1149EQ Reflector Telescope
For beginners who have taken their first steps into the world of astronomy, the saxon 114/900 EQ Reflector Telescope makes a perfect companion on your journey.
This telescope has a large aperture of 114mm, making it a good introductory scope for lunar, planetary and bright nebulae viewing. You'll also be able to track celestial objects with the scope's slow motion controls and German Equatorial EQ1 mount.
The saxon 1149EQ Reflector Telescope features the following:
- 114mm aperture
- 900mm focal length (F/7.9)
- 4.5" aluminised & overcoated mirror
- 5x24 finderscope
- German Equatorial EQ1 mount
- Smooth rack and pinion focuser
- Super eyepieces
- 1.5x erecting lens for terrestrial use
- Aluminium tripod with accessory tray.
You can upgrade the saxon 1149EQ Reflector Telescope by adding on a motor drive. Once aligned, the motor drive will auccrately track objects as they move across the sky.
| RRP Price | $349.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Newtonian Reflector |
| Aperture | 114mm |
| Highest Practical Power | 228x |
| Focal Length | 900mm |
| Focal Ratio | F/7.9 |
| Eyepieces | Super 25, Super 10 and SR4 |
| Finderscope | 5x24 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | German Equatorial EQ-1 |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 15 cm x 83cm |
| Optical Tube Weight | 3.90kg |
| Shipping Dimensions | 102 x 37 x 24cm3 |
| Shipping Weight | 11.6kg |
| saxon 4mm/10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
| saxon 1.25" Erecting Eyepiece 1.5x (Short Focal Point) It provides upright, correctly-oriented images for land observations. To use, simply insert this eyepiece into the focuser. |
| saxon 5x24 Finderscope with bracket The 24mm aperture with 5x magnification can provide a wide field of view to help you locate objects and align your telescope before you look through the telescope. It’s perfect for beginner telescopes. |
| saxon EQ1 Mount with Tripod saxon German Equatorial EQ1 mount with aluminium tripod & accessory tray and 2.5kg counterweight. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




