saxon 120EQ5 ED Refractor Telescope
You're a seasoned astronomer and know the night sky like the back of your hand. Why not invest in the saxon 120/900 EQ5 ED Refractor Telescope to travel with you on your journey to the stars?
This sharp, high-resolution, high-contrast refractor telescope contains one element made from ED (Extra-low Dispersion) FPL-53 glass. This glass minimises chromatic aberration, which means colour fringing around objects is completely eliminated with these optics. This 120mm aperture and 900mm focal length scope gives wide-field views of both land and sky objects. While we'd recommend using this model for astronomy, there's nothing to stop you from taking this scope out to catch nature at its best every now and then. Astrophotographers will also love this telescope - the focuser zooms in well for high-power viewing and photography while maintaining a bright image.
The saxon 120EQ5 ED Refractor Telescope features the following:
- 120mm aperture
- 900mm focal length (F/7.5)
- 2" Super eyepiece
- 2" star diagonal
- 9x50 finderscope
- German Equatorial EQ5 mount
- 2" Crayford focuser with 1.25" adapter
- Aluminium tripod with accessory tray.
Perfect for serious astronomers.
| RRP Price | $3,299.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | ED Refractor |
| Aperture | 120mm |
| Highest Practical Power | 240x |
| Focal Length | 900mm |
| Focal Ratio | F/7.5 |
| Eyepieces | 2" LET 28mm |
| Finderscope | 9x50 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 2" 90° Star Diagonal with 1.25" Adapter |
| Mount Type | German Equatorial EQ-5 |
| Tripod | Aluminium |
| Shipping Dimensions | Tube: 130 x 26 x 24cm3, Base: 86 x 49 x 25cm3 |
| Shipping Weight | Tube: 8kg, Base: 23kg |

