saxon 1309EQ2 Velocity Reflector Telescope
The saxon 130/900 EQ2 Velocity Reflector Telescope is the scope intermediate astronomers want.
This telescope's 130mm primary mirror collects 30% more light than a 114mm scope, resulting in better resolution and clearer images. Views of the Moon's craters, Jupiter's moons and deep space objects is possible with this scope. The slow motion controls and German Equatorial mount helps with tracking sky objects, making sure it stays in your view for longer.
The saxon 1309EQ2 Velocity Reflector Telescope features the following:
- 130mm aperture
- 900mm focal length (F/6.9)
- 5.2" aluminised & overcoated mirror
- Smooth rack and pinion 1.25" focuser
- 5x24 finderscope
- Super eyepieces
- 1.5x erecting prism for terrestrial use
- German Equatorial EQ2 mount
- Aluminium tripod with accessory tray.
Perfect for intermediate astronomers.
| RRP Price | $559.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Newtonian Reflector |
| Aperture | 130mm |
| Highest Practical Power | 260x |
| Focal Length | 900mm |
| Focal Ratio | F/6.9 |
| Eyepieces | Super 25, Super 10 and SR4 |
| Finderscope | 5x24 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | German Equatorial EQ-2 |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 17 x 90cm |
| Optical Tube Weight | 4.50kg |
| Shipping Dimensions | 102 x 51 x 26 cm3 |
| Shipping Weight | 19.5kg |
| saxon 4mm/10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
| saxon 1.25" Erecting Eyepiece 1.5x (Short Focal Point) It provides upright, correctly-oriented images for land observations. To use, simply insert this eyepiece into the focuser. |
| saxon 5x24 Finderscope with bracket The 24mm aperture with 5x magnification can provide a wide field of view to help you locate objects and align your telescope before you look through the telescope. It’s perfect for beginner telescopes. |
| saxon EQ2 Mount with Tripod saxon German Equatorial EQ2 mount with aluminium tripod & accessory tray and 3kg counterweight. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




