saxon 15018 Observatory Cassegrain Telescope
Keep your existing mount and tripod and upgrade your existing scope to the saxon 150/1800 Observatory Cassegrain Telescope.
With an aperture of 150mm to gather enough light to see deep sky objects clearly, this telescope also comes with a long focal length of 1800mm to maximise your views. This scope is built with high-resolution, diffraction-limited optical systems that are multi-coated to provide good contrast and sharp images. Whether your requirement is for terrestrial or astronomical use, this scope makes the perfect companion.
If you're looking for a full assembled product, you may like the saxon 15018EQ3 Observatory Cassegrain Telescope instead.
The saxon 15018 Observatory Cassegrain Telescope features the following:
- 150mm aperture
- 1800mm focal length (F/12)
- 90 degree star diagonal
- Red dot finderscope
- Collimation screws for primary mirror
- Plossl eyepieces
Perfect for serious astronomers.
| RRP Price | $1,499.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Maksutov-Cassegrain |
| Aperture | 150mm |
| Highest Practical Power | 300x |
| Focal Length | 1800mm |
| Focal Ratio | F/12.0 |
| Eyepieces | Plossl 25 and Plossl 10 |
| Finderscope | Red dot |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 90 degree star diagonal |
| Mount Type | No |
| Tripod | No |
| Shipping Dimensions | 64 x 27 x 25cm3 |
| Shipping Weight | 7kg |
| saxon 10mm/25mm 1.25’’ Plossl Eyepiece(Silver) Featuring a 4-element design, this Plossl eyepiece ensures maximum light transition, minimises spherical aberration, distortion, astigmatism and off-axis colour. The edge-to-edge blackened optics provides excellent contrast across the 50° apparent field of view. |
| saxon Red-dot Finderscope with bracket It is a zero magnification pointing tool that uses a coated glass window to superimpose the image of a small red dot onto the night sky, showing where the telescope is pointed. |
| saxon 1.25’’ star diagonal (90 degree) It provides a perpendicular viewing angle on your refractor or maksutov for a comfortable position when looking at objects overhead. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




