saxon 15018EQ3 Observatory Cassegrain Telescope
The saxon 150/1800 EQ3 Observatory Cassegrain Telescope is the perfect scope for serious astronomers where working space is limited.
This Maksutov-Cassegrain telescope comes with multi-coated lens that maximises contrast and image sharpness. View high-resolution images of the Moon, planets, star clusters, nebulae and galaxies with this scope's aperture of 150mm and focal length of 1800mm.
Portable and easy to carry around to the best viewing sites, you'll also get a sturdy German Equatorial mount with adjustable aluminium tripod to give you a stable platform for observing and for astrophotography purposes.
The saxon 15018EQ3 Observatory Cassegrain Telescope features the following:
- 150mm aperture
- 1800mm focal length (F/12)
- 90 degree star diagonal
- Red dot finderscope
- Collimation screws for primary mirror
- Plossl eyepieces
- German Equatorial EQ3 mount
- Steel tripod with accessory tray.
| RRP Price | $1,869.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Maksutov-Cassegrain |
| Aperture | 150mm |
| Highest Practical Power | 300x |
| Focal Length | 1800mm |
| Focal Ratio | F/12.0 |
| Eyepieces | Plossl 25 and Plossl 10 |
| Finderscope | Red dot |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 90 degree star diagonal |
| Mount Type | German Equatorial EQ-3 |
| Tripod | Steel |
| Shipping Dimensions | Tube: 64 x 27 x 25cm3, Base: 87 x 44 x 25cm3 |
| Shipping Weight | Tube: 7kg, Base: 23kg |
![]() |
saxon 10mm/25mm 1.25’’ Plossl Eyepiece(Silver) Featuring a 4-element design, this Plossl eyepiece ensures maximum light transition, minimises spherical aberration, distortion, astigmatism and off-axis colour. The edge-to-edge blackened optics provides excellent contrast across the 50° apparent field of view. |
![]() |
saxon Red-dot Finderscope with bracket It is a zero magnification pointing tool that uses a coated glass window to superimpose the image of a small red dot onto the night sky, showing where the telescope is pointed. |
![]() |
saxon 1.25’’ star diagonal (90 degree) It provides a perpendicular viewing angle on your refractor or maksutov for a comfortable position when looking at objects overhead. |
![]() |
saxon EQ3 Mount with Steel Tripod It provides the precision and stability needed for serious observing. It includes a built-in holder for polar scope, a latitude adjuster with micrometer scale, an azimuth polar-alignment adjuster, aluminium setting circles, large manual slow-motion tracking controls, bubble level and steel tubular tripod legs. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |








