saxon 15075EQ3 Velocity Reflector Telescope with Steel Tripod
Stable observing sessions are important to an astronomer, which is why we recommend the sturdy saxon 150/750 EQ3 Velocity Reflector Telescope with Steel Tripod.
Views of nebulae and galaxies are within reach as this telescope shares the same specs as its 15075EQ3 counterpart -- an aperture of 150mm and a focal length of 750mm. You'll get the same clear views, with the main difference of this model being the inclusion of a steel tripod, which increases stability.
This affordable scope makes a good upgrade from your existing beginner scope. Now that you've learnt the basics of star mapping, it'll only be a matter of time before you soak up views of the Andromeda galaxy in all its shining wonder.
The saxon 15075EQ3 Velocity Reflector Telescope with Steel Tripod is a sturdy telescope for intermediate to expert astronomers and features the following:
- 150mm aperture
- 750mm focal length (F/5)
- German Equatorial EQ3 mount
- Smooth fine-adjustment cables
- Super eyepieces
- 6x30 finderscope
- Steel tripod with accessory tray.
| RRP Price | $1,249.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Newtonian Reflector |
| Aperture | 150mm |
| Highest Practical Power | 300x |
| Focal Length | 750mm |
| Focal Ratio | F/5.0 |
| Eyepieces | Super 25 and Super 10 |
| Finderscope | 6x30 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | German Equatorial EQ-3 |
| Tripod | Steel |
| Optical Tube Dimensions | 18 x 67.3cm |
| Optical Tube Weight | 4.93kg |
![]() |
saxon 10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
![]() |
Saxon 6x30 Finderscope with bracket The 30mm aperture gives a brighter and sharper image, while 6x magnification lets you centre in on your targets while still providing a good field of view. Lock on to your targets with the cross-hair reticle and observe away. |
![]() |
saxon EQ3 Mount with Steel Tripod It provides the precision and stability needed for serious observing. It includes a built-in holder for polar scope, a latitude adjuster with micrometer scale, an azimuth polar-alignment adjuster, aluminium setting circles, large manual slow-motion tracking controls, bubble level and steel tubular tripod legs. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |







