saxon 15x70 Night Sky Binoculars
RRP $219.95
The saxon 15x70 Night Sky Binoculars is a great pair of binoculars to scan the night sky with; and features the following:
- Magnification: 15x
- Diameter: 70mm
- Prism type: Porro
- Prism glass: BaK-4
- Lens coating: Fully multi-coated
- Focus system: Center
- Foldable eyecups
- Long eye-relief
- Neck strap and soft carry case
| RRP Price | $219.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 15x |
| Objective Lens Diameter | 70mm |
| Eye Relief | 18.2mm |
| Exit Pupil | 4.67 mm |
| Field of View | 77m / 1000m |
| Close Focus | 10m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 212 x 80 x 280mm |
| Weight | 1390g |
Write Your Own Review



