saxon 20x50 Wide Angle Binoculars
RRP $99.95
The saxon 20x50 Wide Angle Binoculars feature quality BAK-4 prisms, multi-coated lens and are housed in a sturdy, streamlined body.
The saxon Wide Angle Series provide comfortable viewing with long eye-relief, twist up eyecups and large exit lenses.
| RRP Price | $99.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 20x |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 8mm |
| Exit Pupil | 2.5mm |
| Field of View | 58m / 1000m |
| Close Focus | 10m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Twist-Up |
| Dimensions | 190 x 60 x 185mm |
| Weight | 830g |
Write Your Own Review



