saxon 20x80 Night Sky Waterproof Binoculars
RRP $329.95
The saxon 20x80 Night Sky Waterproof Binoculars offer beautiful views of the night sky as well as expansive sights on land.
These floating waterproof binoculars are feature-packed:
- Metal body with rubber covering
- BAK-4 prisms
- Fully multi-coated lenses
- Long eye relief
- Central focusing
- Heavy duty tripod adapter incorporated
- Backpack carry case.
| RRP Price | $329.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 20x |
| Objective Lens Diameter | 80mm |
| Eye Relief | 15.4mm |
| Exit Pupil | 4mm |
| Field of View | 65m / 1000m |
| Close Focus | 22m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | FUlly Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | Waterproof and Fogproof |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 249 x 109 x 340mm |
| Weight | 1950g |
Write Your Own Review

