saxon 25-125x80 Scouter Binoculars
RRP $419.95
Enjoy the versatile power of zoom binoculars with the saxon 25-125x80 Scouter Binoculars.
Great for viewing objects over both short and long distances, the powerful saxon 25-125x80 Scouter Binoculars feature smooth easy-focusing and comfortable viewing. Easily mounted on a tripod with an integrated tripod adapter rod, you can take these pair of binoculars anywhere.
The saxon 25-125x80 Scouter Binoculars features the following:
- Magnification: 25-125x
- Diameter: 80mm
- Focus system: Center
- Prism Type: Porro
- Prism Glass: BaK-4
| RRP Price | $419.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 25x - 125x |
| Objective Lens Diameter | 80mm |
| Eye Relief | 18.6 mm - 13.2 mm |
| Exit Pupil | 3.2 mm - 0.64 mm |
| Field of View | 1.06m / 1000m |
| Close Focus | 20m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 228 x 120 x 348mm |
| Weight | 2110 g |
Write Your Own Review

