saxon 300DS Astrophotography Newtonian Telescope
The saxon 300/1500 DS Astrophotography Newtonian Telescope
This model comes in an OTA form for you to use your own mount and telescope; and customise it with your own accessories to start a great viewing sesssion immediately.
The saxon 300DS Astrophotography Newtonian Telescope features the following:
- 300mm aperture
- 1500mm focal length (F/5.0)
- 2" Dual Speed 10:1 focuser
- 9x50 finderscope
- 2" LET 28mm eyepiece.
- 2" to 1.25" adapter.
| RRP Price | $1,999.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Parabolic Newtonian Reflector |
| Aperture | 300mm |
| Lowest Practical Power | 44x |
| Highest Practical Power | 600x |
| Focal Length | 1500mm |
| Focal Ratio | F/5.0 |
| Eyepieces | 2" LET 28mm |
| Finderscope | 9x50 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | No |
| Tripod | No |
| Optical Tube Dimensions | 355mm x 1450mm |
| Optical Tube Weight | 18 Kg |
| Shipping Dimensions | 163 x 54 x 55 cm3 & 47 x 47 x 26 cm3 |
| Shipping Weight | 25 Kg & 11 Kg |
![]() |
saxon 28mm 2’’ LET Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
![]() |
Saxon 9x50 Finderscope with bracket The 50mm aperture gives an extra bright and sharp image, while 9x magnification lets you see more and deeper. Lock on to your targets with the cross-hair reticle and observe away. |
![]() |
Saxon 2" Dual Speed Focuser It is an improvement to the traditional rack and pinion focuser and offers improved precision and smoother control for optimised views. This focuser offers 2'' speed - both smooth and coarse focusing compared to single focus on most entry level telescopes. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




![saxon AZ-EQ6 GT Pro Mount [USB]](https://stacoptics.com.au/media/catalog/product/cache/6af2da79007bbde83ac425b5e09ddcd4/s/a/saxon_az-eq6_pro_mount_with_steel_tripod_-_sku_612046_4.jpg)



