saxon 5" DeepSky CT Dobsonian Telescope
The saxon 5" DeepSky CT (130/650) Dobsonian Telescope is an ideal telescope to immerse yourself into the world of astronomy.
Featuring an aperture of 130m and 650mm focal length, this 5" tabletop Dobsonian-style telescope is excellent for lunar, planetary and deep sky observing.
Weighing a mere 6 kg, this lightweight and portable telescope is the perfect travel and outdoor companion. The sleek black diamond design of the telescope also makes it a great display feature in the home or office.
The saxon 5" DeepSky CT Dobsonian Telescope is user-friendly, easy to maintain and requires minimal assembly - simply remove it from the box, attach your eyepiece and off you go!
| RRP Price | $429.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Newtonian (Parabolic) |
| Aperture | 130mm |
| Highest Practical Power | 260x |
| Focal Length | 650mm |
| Focal Ratio | F/5.0 |
| Eyepieces | 25mm and 10mm |
| Finderscope | Red dot |
| Barlow Lens | N/A |
| Diagonal | No |
| Mount Type | Table-Top Dobsonian Alt-Azimuth |
| Tripod | No |
| Shipping Dimensions | 54 x 41 x 40cm3 |
| Shipping Weight | 9.3kg |
![]() |
saxon 25mm / 10mm Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Compatible for use on all types of telescopes. |
![]() |
saxon Red-dot Finderscope with bracket It is a zero magnification pointing tool that uses a coated glass window to superimpose the image of a small red dot onto the night sky, showing where the telescope is pointed. |
![]() |
saxon Table-Top Dobsonian Alt-Azimuth This kind of mount requires no additional tools during assembly and is incredibly easy to use, making it the perfect scope for beginner astronomers. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |









