saxon 707AZ2 Refractor Telescope
The saxon 70/700 AZ2 Refractor Telescope caters for both astronomy and terrestrial viewing.
This dual-purpose telescope has good light-gathering capacity, giving good resolution of the Moon and planets. The wide field of view makes it easy to find and view objects through the scope.
The saxon 707AZ2 Refractor Telescope dual-purpose telescope features the following:
- 70mm aperture
- 700mm focal length
- 90 degree erecting diagonal
- 1.25" Super eyepieces
- 5x24 finderscope
- Sturdy alt-azimuth mount
- Slow motion control
- Aluminium tripod with accessory tray.
Perfect for beginner observers.
| RRP Price | $249.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Refractor |
| Aperture | 70mm |
| Highest Practical Power | 140x |
| Focal Length | 700mm |
| Focal Ratio | F/10.0 |
| Eyepieces | Super 25, Super 10 and SR4 |
| Finderscope | 5x24 |
| Barlow Lens | 2x |
| Diagonal | 1.25" 90° Erect Image Diagonal |
| Mount Type | Alt-Azimuth |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 7 x 66.5cm |
| Optical Tube Weight | 1.45kg |
| Shipping Dimensions | 99 x 32 x 26cm3 |
| Shipping Weight | 6.6kg |
| saxon 4mm/10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
| saxon 5x24 Finderscope with bracket The 24mm aperture with 5x magnification can provide a wide field of view to help you locate objects and align your telescope before you look through the telescope. It’s perfect for beginner telescopes. |
| saxon 1.25’’ Erect Image Diagonal (90 degree) Pair this up with any refractor or maksutov-cassegrain telescope and you have a telescope that will give you upright, non-mirrored images, ideal for terrestrial viewing, and has a 90 degree viewing angle, perfect for long hours of gazing at stars and planets. |
| saxon AZ2 Mount with Tripod It is an aluminium tripod with single axis slow-motion control. |
| saxon 1.25" 2x Short-Focus Barlow Lens It can double the magnification your telescope at an affordable price.The budget friendly option for those looking to get closer views of the sky. It fits any 1.25" telescope eyepieces. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |


