saxon 7x18 Waterproof Binoculars
RRP $66.95
The saxon 7x18 Waterproof Binoculars is good to use on your travels, at the theatre or for general observation.
These water and fog proof binoculars feature a sturdy silver metal body with smooth individual focus system.
These binoculars also have a handy flotation strap to help you find them should they drop in water.
| RRP Price | $66.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 7x |
| Objective Lens Diameter | 18mm |
| Eye Relief | 10.5mm |
| Exit Pupil | 2.6mm |
| Field of View | 163m / 1000m |
| Close Focus | 5m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BK-7 |
| Lens Coating | Fully Coated |
| Focus System | Individual |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 80 x 35 x 103mm |
| Weight | 142g |
Write Your Own Review
