saxon 7x50 Focus Free Waterproof Binoculars (7x50WPFF)
RRP $249.95
The saxon 7x50 Focus Free Waterproof Binoculars allow you to follow rapidly-moving action without the need to constantly adjust your binoculars.
Ideal for use on land and sea, this pair of all-rounder binoculars provides excellent optical performance with its multi-coated BAK-4 prism and wide angle focus free mechanism.
| RRP Price | $249.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 7x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Eye Relief | 23 mm |
| Exit Pupil | 7.1 mm |
| Field of View | 126 m / 1000 m |
| Close Focus | 10m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Focus System | Focus Free |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 179 x 65 x 164mm |
| Weight | 845g |
Write Your Own Review



