saxon 7x50 Nauticus Marine Binoculars (7x50CWP)
RRP $369.95
The saxon Nauticus Marine Binoculars series are especially designed for use at sea.
With a sturdy rubber body, internal compass and rangefinder, these binoculars are both water and fogproof for continued use in all weather conditions.
The saxon 7x50 Nauticus Marine Binoculars comes with a carry case and neck strap.
| RRP Price | $369.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 7x |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 22.5mm |
| Exit Pupil | 7.1mm |
| Field of View | 132m / 1000m |
| Close Focus | 10m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Individual |
| Water / Fogproof | Waterproof and Fogproof |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 200 x 80 x 150mm |
| Weight | 890g |
Write Your Own Review
