saxon 7x50 Nauticus Marine Military Binoculars (7x50CYDWP)
RRP $549.95
The saxon Nauticus Marine Military Binoculars series are designed for marine and military applications.
With a sturdy rubber body, internal illuminated compass and range finding reticle, these binoculars are both water and fogproof for continued use in all weather conditions.
The saxon 7x50 Nauticus Marine Military Binoculars comes with a carry case and neck strap.
| RRP Price | $549.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 7x |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 22.5mm |
| Exit Pupil | 7.1mm |
| Field of View | 132m / 1000m |
| Close Focus | 5m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Individual |
| Water / Fogproof | Waterproof and Fogproof |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 200 x 80 x 150mm |
| Weight | 890g |
Write Your Own Review
