saxon 80AZ3 ED Refractor Telescope
For a grab and go telescope that works well both day and night, then it's got to be the saxon 80/600 AZ3 ED Refractor Telescope.
This 80mm aperture and 600mm focal length telescope provides impressive views of the night sky from Saturn to star clusters thanks to its extra-low dispersion (ED) FPL-53 glass. This glass minimises chromatic aberration, providing images that are high in resolution and contrast. Colour fringing around objects is completely eliminated with these optics.
This value for money scope gives wide-field views thanks to its short focal length. Change up your eyepieces and transport yourself to the Moon, planets and deep sky objects with this scope. For those who love digiscoping or observation of wildlife and scenery, this scope doubles up as a spotting scope that promises contrast-rich views.
The saxon 80AZ3 ED Refractor Telescope features the following:
- 80mm aperture
- 600mm focal length (F/7.5)
- 2" Crayford focuser with 1.25" adapter
- Super eyepieces
- 6x30 finderscope
- Alt-Azimuth AZ3 mount
- Aluminium tripod with accessory tray.
Perfect for observers of all levels.
| RRP Price | $1,229.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | ED Refractor |
| Aperture | 80mm |
| Highest Practical Power | 160x |
| Focal Length | 600mm |
| Focal Ratio | F/7.5 |
| Eyepieces | Super 25 and Super 10 |
| Finderscope | 6x30 |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 1.25" 90° Star Diagonal |
| Mount Type | Alt-Azimuth |
| Tripod | Aluminium |
| Optical Tube Dimensions | 62 x 10cm |
| Optical Tube Weight | 2.5kg |
| Shipping Dimensions | 95 x 44 x 25cm3 |
| Shipping Weight | 10kg |

