saxon 8x21 Compact Binoculars
RRP $38.95
Handy in size and strong in power, the saxon 8x21 Compact Binoculars feature central focusing and multi-coated lenses to give you extra-sharp images even in dim lighting.
Appropriate for travel, bushwalking and all outdoor sports.
This pair of binoculars comes with a neck strap and is stored in a soft carry case.
| RRP Price | $38.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 8x |
| Objective Lens Diameter | 21mm |
| Eye Relief | 11mm |
| Exit Pupil | 2.6mm |
| Field of View | 126m / 1000m |
| Close Focus | 3m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BK-7 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 102 x 95 x 36mm |
| Weight | 195g |
Write Your Own Review

