saxon 8x21 DCF Compact Binoculars
RRP $38.95
The saxon 8x21 DCF Compact Binoculars comes with central focus, rubber-coated body with silver trim and ruby-coated objective lenses.
An ideal and versatile pair of binoculars for all activities.
| RRP Price | $38.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 8x |
| Objective Lens Diameter | 21mm |
| Eye Relief | 11mm |
| Exit Pupil | 2.6mm |
| Field of View | 124m / 1000m |
| Close Focus | 3m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BK-7 |
| Lens Coating | Ruby-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | No |
| Eyecups | Fold-Down |
| Dimensions | 90 x 106.5 x 33mm |
| Weight | 190g |
Write Your Own Review

