saxon 8x42 Precision Hunting Binoculars
RRP $299.95
The saxon 8x42 Precision Hunting Binoculars features the following:
- Magnification: 8x
- Diameter: 42 mm
- Field Angle: 7.4°
- Field Of View(at 1000m): 129m
- Exit pupil: 5.2mm
- Eye Relief: 17.5mm
- Focus System: Center
- Prism Type: Roof
- Prism Glass: BAK-4
- Water-resistant: Yes
| RRP Price | $299.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 8x |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Eye Relief | 17.5mm |
| Exit Pupil | 5.2mm |
| Field of View | 129m / 1000m |
| Close Focus | 2m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Twist-Up |
| Dimensions | 140 x 133 x 64mm |
| Weight | 765g |
Write Your Own Review





