saxon 90125EQ Observatory Cassegrain Telescope
If you're after a telescope for intermediate astronomers, the saxon 90/1250 EQ Observatory Cassegrain Telescope will not disappoint.
With an aperture of 90mm and a focal length of 1250mm, this telescope packs a powerful punch. The high-resolution, diffraction-limited optical systems are multi-coated to maximise contrast and image sharpness, making it the perfect scope to study deep sky objects. You'll also appreciate the included accessory pack, sturdy German Equatorial mount and slow motion controls when you're tracking and focusing your object into view.
You may also want to use the saxon 90125EQ Observatory Cassegrain Telescope for terrestrial viewing purposes. When used with an erect image diagonal, images seen through the scope is rightway up. Observe the perched birds or get a quick peek at the boats out at sea. Whether your requirement is for terrestrial or astronomical use, these Maksutov-Cassegrain scopes are the perfect companion.
The saxon 90125EQ Observatory Cassegrain Telescope features the following:
- 90mm aperture
- Focal length of 1250mm (F/13.8)
- 90 degree star diagonal
- Red dot finderscope
- Super 25mm & 10mm eyepieces
- German Equatorial EQ1 mount
- Aluminium tripod with accessory tray.
Perfect for the serious observer.
| RRP Price | $599.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Maksutov-Cassegrain |
| Aperture | 90mm |
| Highest Practical Power | 180x |
| Focal Length | 1250mm |
| Focal Ratio | F/13.8 |
| Eyepieces | Plossl 25 and Plossl 10 |
| Finderscope | Red dot |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 1.25" 90° Star Diagonal |
| Mount Type | German Equatorial EQ-1 |
| Tripod | Aluminium |
| Shipping Dimensions | 88 x 37 x 24cm3 |
| Shipping Weight | 11.6kg |
| saxon 10mm/25mm 1.25’’ Plossl Eyepiece(Silver) Featuring a 4-element design, this Plossl eyepiece ensures maximum light transition, minimises spherical aberration, distortion, astigmatism and off-axis colour. The edge-to-edge blackened optics provides excellent contrast across the 50° apparent field of view. |
| saxon Red-dot Finderscope with bracket It is a zero magnification pointing tool that uses a coated glass window to superimpose the image of a small red dot onto the night sky, showing where the telescope is pointed. |
| saxon 1.25’’ star diagonal (90 degree) It provides a perpendicular viewing angle on your refractor or maksutov for a comfortable position when looking at objects overhead. |
| saxon EQ1 Mount with Tripod saxon German Equatorial EQ1 mount with aluminium tripod & accessory tray and 2.5kg counterweight. |
| Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |




