saxon 9x32 Waterproof Binoculars
RRP $169.95
The saxon 9x32 Waterproof Binoculars are ideal for birdwatching and outdoor use.
These water and fogproof binoculars come with BAK-4 prism and multi-coated lens, promising crisp, sharp views.
Features:
- Magnification: 9x
- Diameter: 32 mm
- Prism type: Roof
- Prism glass: BAK-4
- Lens coating: Fuly Multi-coated
- Twist-up eyecups
- Comes with neck strap, lens covers and soft carry case.
| RRP Price | $169.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 9x |
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Exit Pupil | 3.6mm |
| Field of View | 130m / 1000m |
| Close Focus | 1.2m |
| Prism Type | Roof |
| Prism Glass | BaK-4 |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Focus System | Centre |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | Twist-Up |
| Dimensions | 127 x 51 x 140mm |
| Weight | 780g |
Write Your Own Review
