saxon AstroSeeker 13065 Reflector Telescope [WiFi Enabled with Hand Controller]
If you're after a telescope for intermediate astronomers, the saxon AstroSeeker 130/650 Reflector Telescope will not disappoint.
With an aperture of 130mm and a focal length of 650mm, this telescope packs a powerful punch. The high-resolution, diffraction-limited optical systems are multi-coated to maximise contrast and image sharpness, making it the perfect scope to study deep sky objects. You'll also appreciate the included accessory pack, sturdy Star Discovery mount with full computerized controls and tracking.
The saxon AstroSeeker 13065 Reflector Telescope with features the following:
- 130mm aperture
- Focal length of 650mm (F/5.0)
- 25.4mm Red Dot Finder
- Super 10mm and 25mm eyepieces
- Star Discovery AZGT Pro
- Steel tripod with accessory tray.
Perfect for the serious observer.
You may be interested with our range of AstroSeeker Series.
| RRP Price | $1,099.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Parabolic Newtonian Reflector |
| Aperture | 130mm |
| Lowest Practical Power | No |
| Highest Practical Power | 260x |
| Focal Length | 650mm |
| Focal Ratio | F/5 |
| Eyepieces | Super 25mm and Super 10mm |
| Finderscope | Red-dot |
| Barlow Lens | N/A |
| Diagonal | No |
| Mount Type | AstroSeeker |
| Tripod | Steel |
| Optical Tube Dimensions | No |
| Optical Tube Weight | No |
| Shipping Dimensions | No |
| Shipping Weight | No |
![]() |
saxon 10mm/25mm 1.25’’ super Eyepiece Featuring a 3-element design, these fully-coated eyepieces provide outstanding field correction and long eye-relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups; standard with every Super eyepiece. |
![]() |
saxon Red-dot Finderscope with bracket It is a zero magnification pointing tool that uses a coated glass window to superimpose the image of a small red dot onto the night sky, showing where the telescope is pointed. |
![]() |
saxon Synscan Hand Controller If your SynScan Go-To hand control is damaged, irreparable or you simply need a spare we have control paddles available. Will also work quite well with tracking Dob range if programmed with AZ firmware. |
![]() |
saxon Astroseeker Mount with Steel Tripod It is not only designed to drive a telescope, but is also a multi-role platform for cameras and video recorders. Perfect for lightweight astrophotography, time lapse photography, wide view and panorama photography, video panning and so many more activities. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |









