saxon Coin-Operated Binoculars
RRP $5,499.95
The saxon Coin-Operated Binoculars comes with the following features:
- 100mm diameter
- 110-240V ac power or dc power (internal battery)
- Coin-operated to allow viewing for a certain period of time (adjustable)
- Heavy duty steel pier mount
- Waterproof
Note: These binoculars needs to be calibrated to ensure it meets your requirements. Please contact us for an expected delivery time.
| RRP Price | $5,499.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Magnification | 25x |
| Objective Lens Diameter | 100mm |
| Eye Relief | 14mm |
| Exit Pupil | 4mm |
| Field of View | 44m / 1000m |
| Close Focus | 100m |
| Prism Type | Porro |
| Prism Glass | BK-7 |
| Lens Coating | Fully Coated |
| Focus System | Individual |
| Water / Fogproof | Yes |
| Eyecups | N/A |
| Dimensions | 740 x 390 x 440 mm |
| Weight | 20.8kg |
Write Your Own Review