saxon ScienceSmart Biological Microscope 40x-640x
RRP $359.95
The saxon ScienceSmart Biological Microscope 40x-640x comes with a 45° inclined monocular head with locked-in eyepiece, one WF 10x and WF 16x eyepiece , objectives of 4x, 10x & 40x and LED illumination.
| RRP Price | $359.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Eyepiece | WF 10x, WF16x |
| Magnification Range | 40x, 64x 100x, 160x, 400x, 640x |
| Objectives | 4x, 10x, 40xR |
| Field of View | 16mm & 13mm |
| Illumination | LED |
| Head Type | Monocular |
| Focus | Coarse & Fine |
| Condenser | Fixed Aperture |
| Stage Type | Fixed 110mmx120mm |
| Stand | Curved Arm |
| Power Supply | 5V 1000mA AC Power |
| Weight | 2kg |
Write Your Own Review
| saxon WF10x, WF16x Eyepiece These are brand new widefield WF10X and WF 16X microscope eyepiece. They fit most common size microscopes. Give your microscope a boost with greater power & clarity at a fraction of the cost. |
| saxon Adapter The adapter can support AC powered of this microscope |
| saxon Dust Cover Clear, vinyl dust covers for the protection of your microscopes. |






