saxon TKM ScienceSmart Biological Digital Microscope 60x-960x
The saxon TKM ScienceSmart Biological Digital Microscope Kit comes jam-packed with activities!
- Want to make your own slides?
Get started right away with the blank slides and tools in the kit.
- Eager to grow your own brine shrimp?
Start your own science experiment in your lab with the included samples of yeast, salt salt, gum media and brine shrimp.
- Collected some samples and want to show off what you’ve seen?
Take photos of your viewed objects using the microscope’s camera capabilities.
The saxon TKM ScienceSmart Biological Digital Microscope is stored in a portable hard carry case – perfect for bringing it out for use on the field while you’re collecting samples. It doesn't matter if this is a gift for children, a beginner or a high school student, this microscope is sure to satisfy.
Microscope specifications:
- Eyepieces: WF10x and USB digital eyepiece MD10 with optional WF16x
- Objective lens: 4x, 10x and 40x
- Stage: 90 x 90 mm
- Illumination: LED
- Condenser: 0.65
- Head type: Monocular (360° rotatable)
- Ocular angle: 45°
- Camera: Yes
- Camera resolution: 1.0 MP
- Power supply: AC-powered
- Additional features:
- Hard carry case
- 5 Blank slides and 5 Prepared Slides
- 4 samples: Yeast, Sea Salt, Gum Media, Brine Shrimp
- 4 Compartment Sample Container
- Tweezers
- Cutting Blade
- Windows-only software CD
- Laptop is not included
| RRP Price | $261.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Eyepiece | WF 10x |
| Magnification Range | 40x, 100x, 400x |
| Objectives | 4x, 10x, 40x |
| Field of View | 15mm |
| Illumination | LED |
| Head Type | Monocular |
| Focus | Coarse |
| Condenser | 0.65 |
| Stage Type | Fixed: 90 x 90 mm |
| Stand | Curved Arm |
| Power Supply | 5v 1000mA AC Power |
| Weight | ± 1kg |
| Shipping Dimensions | 40 x 28 x 15cm3 |
| Shipping Weight | 4 |
![]() |
saxon WF 10x Eyepiece This is a brand new widefield WF10X microscope eyepiece. It fits most common size microscopes. Give your microscope a boost with greater power & clarity at a fraction of the cost. |
![]() |
5 Blank slides and 5 Prepared Slides The 5 blank slides can provide convenience to observation experiments. The 5 prepared slides cover a range of interesting specimens. |
![]() |
4 samples Yeast, Sea Salt, Gum Media, Brine Shrimp |
![]() |
4 Compartment Sample Container A small plastic box with 4 compartments. it is ideal for sample storage or for collecting samples in the field. Manufactured in clear plastic with a removable lid. |
![]() |
Tweezers It can be used to capture specimens |
![]() |
Cutting Blade It is convenient for you to cut the sample of the plant such as onion and other plant epidermis. |
![]() |
USB Cable It can be used to connect digital eyepieces and camera to transfer data. |
![]() |
Windows-only software CD it introduces how to use this digital microscope and its accessories. |
![]() |
Light It can be used as a supplemental light source to make the field of view brighter |
![]() |
Camera This microscope digital camera which can capture still microscopy images and stream live videos on your computers |
![]() |
saxon Dust Cover Clear, vinyl dust covers for the protection of your microscopes. |
![]() |
Hard carry case The case is EVA-molded ensuring the greatest protection for your microscope and its accessories with a hard yet flexible shell. |



















