saxon 120 ED Refractor Telescope
You won't be able to take your eyes off the the saxon 120/900 ED Refractor Telescope thanks to its quality optics and build.
This sharp, high-resolution telescope contains one element made from ED (Extra-low Dispersion) FPL-53 glass. This glass minimises chromatic aberration, providing high-resolution and superior contrast images. Colour fringing around objects is completely eliminated with these optics. Go beyond the stars with this scope - sights of nebulae and galaxies are within reach, thanks to the scope's aperture of 120mm and focal length of 900mm. Astrophotography is possible and recommended with this scope.
Another added bonus with this model is that it's OTA only, which means you'll be able to use your existing mount, tripod and accessories for this scope. Simply change it up as you like to get picture-perfect views.
If you're looking for a full assembled product, you may like the saxon 120ED EQ5 Refractor Telescope instead.
The saxon 120 ED Refractor Telescope features the following:
- 120mm aperture
- 900mm focal length (F/7.5)
- 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
Perfect for observers of all levels.
| RRP Price | $2,999.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | ED Refractor |
| Aperture | 120mm |
| Highest Practical Power | 240x |
| Focal Length | 900mm |
| Focal Ratio | F/7.5 |
| Eyepieces | No |
| Finderscope | No |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | No |
| Tripod | No |
| Optical Tube Dimensions | 130 x 26 x 24cm3 |
| Optical Tube Weight | 8kg |
![]() |
Saxon 2" Crayford focuser with 1.25" adapter This very high quality, 2'' Crayford focuser with 1.25" adapter for refractor telescopes from Saxon is beautifully machined and a joy to use. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |



![saxon AZ-EQ6 GT Pro Mount [USB]](https://stacoptics.com.au/media/catalog/product/cache/6af2da79007bbde83ac425b5e09ddcd4/s/a/saxon_az-eq6_pro_mount_with_steel_tripod_-_sku_612046_4.jpg)

