saxon 80 ED Refractor Telescope
The saxon 80/600 ED Refractor Telescope is an advanced scope promising superior views at a price you can't say no to!
This telescope contains one element made from extra-low dispersion (ED) FPL-53 glass which eliminiates virtually all chromatic aberration, awarding you with images that are high in resolution and contrast. Colour fringing around objects is completely eliminated with these optics. The scope's aperture of 80mm and focal length of 600mm makes it perfect for astrophotography by night and digiscoping by day. View crystal-clear sights of the Moon, planets, nebulae and galaxies with this scope.
This model comes in an OTA form for you to use your own mount and telescope; and customise it with your own accessories to start a great viewing sesssion immediately.
If you're looking for a full assembled product, you may like the saxon 80AZ3 ED Refractor Telescope instead.
The saxon 80 ED Refractor Telescope features the following:
- 80mm aperture
- 600mm focal length (F/7.5)
- 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
Perfect for observers of all levels.
| RRP Price | $1,149.00 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | ED Refractor |
| Aperture | 80mm |
| Highest Practical Power | 160x |
| Focal Length | 600mm |
| Focal Ratio | F/7.5 |
| Eyepieces | No |
| Finderscope | No |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | No |
| Mount Type | No |
| Tripod | No |
| Optical Tube Dimensions | 62 x 10cm |
| Optical Tube Weight | 2.5kg |
| Shipping Dimensions | 70 x 23 x 20cm3 |
| Shipping Weight | 5.0kg |
![]() |
Saxon 2" Crayford focuser with 1.25" adapter This very high quality, 2'' Crayford focuser with 1.25" adapter for refractor telescopes from Saxon is beautifully machined and a joy to use. |
![]() |
Star/ Moon Chart The star chart shows the solar system of which earth is a member planet and the moon chart clearly shows the topography of the lunar surface. |



![saxon HEQ5 Pro Mount with Steel Tripod [Dual Saddle]](https://stacoptics.com.au/media/catalog/product/cache/6af2da79007bbde83ac425b5e09ddcd4/s/a/saxon_heq5_pro_mount_with_steel_tripod_-_sku_613008_2.jpg)

