saxon 90125 Observatory Cassegrain Telescope - Side Bar
Small in size but large in power, the saxon 90125 Observatory Cassegrain Telescope is a great scope for intermediate to advanced observers.
The telescope's high-resolution, diffraction-limited optical systems promises bright, crisp views of your objects. Combined with the scope's aperture of 90mm and focal length of 1250mm, you'll be out on the field observing deep sky objects in a jiffy!
It's easy to switch and change your mount and tripod for different viewing purposes, and the compact size of the scope makes it easy to put away between uses. If you're after views of nature or scenery, you'll want to mount this scope on an Alt-Azimuth mount. For astronomers, we'd recommend the German Equatorial or GoTo mount.
If you're looking for a full assembled product, you may like the saxon 90125EQ Observatory Cassegrain Telescope instead.
The saxon 90125 Observatory Cassegrain Telescope features the following:
- 90mm aperture
- Focal length of 1250mm (F/13.8)
- 90 degree star diagonal
- Red dot finderscope
- Super 25mm & 10mm eyepieces
- Photography is possible with the purchase of optional accesssories.
| RRP Price | $429.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 5-Years Limited Warranty |
| Optical Design | Maksutov-Cassegrain |
| Aperture | 90mm |
| Highest Practical Power | 180x |
| Focal Length | 1250mm |
| Focal Ratio | F/13.8 |
| Eyepieces | 62 degree 23 and Plossl 10 |
| Finderscope | Red dot |
| Barlow Lens | No |
| Diagonal | 90 degree star diagonal |
| Mount Type | No |
| Tripod | No |
| Shipping Dimensions | 56 x 26 x 25cm3 |
| Shipping Weight | 4kg |



