saxon Researcher Compact Biological Microscope 40x-1600x
This microscope promises versatility and durability for use at work, school or home.
Include:
Filter lens (green, blue and yellow)
Immersion oil
| RRP Price | $999.95 |
|---|---|
| Brand | saxon |
| Warranty Information | 3-Years Limited Warranty |
| Eyepiece | WF10x, WF16x |
| Magnification Range | 40x, 64x, 100x, 160x, 400x, 640x, 1000x, 1600x |
| Objectives | 4x, 10x, 40xR, 100xR |
| Field of View | 18mm & 13mm |
| Illumination | LED |
| Head Type | Trinocular |
| Focus | Coarse and Fine |
| Condenser | 1.25 Abbe |
| Stage Type | Mechanical Stage 130mmx125mm |
| Stand | Curved Arm |
| Power Supply | 5v 1000mA AC Power or pre-installed recharge-able Batteries |
| Weight | 3.7 |
| saxon WF10x, WF16x Eyepiece These are brand new widefield WF10X and WF16X microscope eyepieces. They fit most common size microscopes. Give your microscope a boost with greater power & clarity at a fraction of the cost. |
| Filter lens (green, blue and yellow) Microscope filters are used for both observation and photo microscopy. Green Filter can improve with the use of a green filter. Phase contrast objectives are also created to give the best phase images in green light. Blue Filter can provide a pale gray-blue hue to the field of view and is often used to balance the light created by tungsten or halogen microscope lights to balance out the colour of the microscopy light. Yellow filter is used to fine-tune the colour balance of tungsten and halogen microscope light sources for photomicrography with colour film. |
| Immersion oil It can improve microscope resolution and magnification power by providing better connection between the observed sample and the lens. The oil is safe for the optics. It is easily removed without leaving any residue. |
| saxon CCD Linker It's a microscope adapter for a C-mount-Camera. |
| saxon Eyepiece Linker It can be used to connect eyepieces |
| saxon adapter The adapter can support AC powered of this microscope |
| saxon Cover Clear, vinyl dust covers for the protection of your microscopes. |







